Která sluchátka jsou na běhání nejlepší?

Rádi běháte s muzikou a nevíte, která sluchátka na sport koupit? V tomto článku se zaměříme na jednotlivé druhy sluchátek a jejich vhodnost pro sport, běh.

Kabelová sluchátka

Sluchátka s kabelem jsou na sport dnes již překonané řešení, ač stále hodně používané. Drát omotaný kolem těla omezuje v pohybu, vytahuje sluchátka z uší a oděry kabelu se přenáší zvukově do sluchátek. Při sportování vlivem pohybu dochází velice rychle k přerušení vodičů v kabelu (zejména v okolí konektoru sluchátek). Sluchátka většinou nejsou ani nijak vodě odolná.

Na běhání, sport tento typ sluchátek z výše uvedených důvodů nedoporučujeme.

ktera-sluchatka-na-behani-vybrat-klasickym-kabelovym-sluchatkum-se-radeji-vyhnete

Sluchátkům s kabelem je lepší se na sportování vyhnout.

Bezdrátová sluchátka přes hlavu

Použití náhlavních sluchátek na sport dává smysl v chladnějších měsících a za předpokladu, že se jedná o malá, lehká sluchátka. Lidé tento druh sluchátek také často volí, pokud nesnesou sluchátka do uší.

Při sportování díky klapkám dochází k velkému pocení. Obrouček přes hlavu díky váze sluchátek většinou poskakuje, sklouzává, je nepříjemný. Náhlavní sluchátka zpravidla nejsou vodě odolná.

Pokud můžete, tak na intenzivní sportování raději zvolte jiný typ sluchátek

bezdratova-sluchatka-pres-hlavu-nejsou-idealni-na-sport

V létě je nošení náhlavních sluchátek „za trest“.

Bezdrátová sluchátka do uší

Bluetooth „špunty" do uší oceníte při sportování, kde dochází k menším otřesům. Perfektní jsou například v posilovně, kdy využijete pohodlný ovladač na kabelu s mikrofonem. Při běhání budete naopak tento ovladač proklínat, protože se nepříjemně kýve. Nežádoucí pohyb ovladače lze eliminovat stažením kabelu, nicméně to nemusí vždy pomoci.

bezdratova-sluchatka-s-kabelem-za-usi-jsou-dobra-pro-sport-do-posilky

Bezdrátová sluchátka do uší jsou skvělá do posilovny.

Doopravdy bezdrátová sluchátka

Velice pohodlný typ sluchátek, který je bez jakéhokoliv kabelu. Paradoxně tato sluchátka zákazníci po vyzkoušení na běh většinou nezvolí. Důvodem je obava, že by sluchátka za běhu vypadla. Svojí roli také hraje vyšší cena, nízká výdrž, nižší hlasitost. Tento druh sluchátek většinou neumožňuje ovládat hlasitost nebo přeskakovat písničky.

doopravdy-bezdratova-sluchatka-na-sport-vybirejte-s-rozmyslem

100% bezdrátová sluchátka musí perfektně sednout a musíte si v nich být jistí.

Bezdrátová sluchátka do uší s kabelem za uši

Nejlepší typ sluchátek na sport a zejména na běhání. Tento druh sluchátek drží ze všech zmíněných nejlépe na hlavě a nespadne ani pokud budete chodit po rukou.

Bezdrátová sluchátka za uši bývají větší než klasické bezdrátové špunty do uší ale mají delší výdrž.

nejlepsi-sluchatka-na-behani-a-sporto-jsou-bezdratova-bluetooth-s-kabelem-za-usi

Sluchátka s kabelem za uši drží vždy jak přibitá.

Vodě odolnost

Na sportování se obecně doporučují sluchátka s vodě odolností alespoň IPx5 (testované proti tryskající vodě po dobu 3 minut). Pro hodně potivé jedince doporučujeme sluchátka alespoň s IPx7.

Pokud se nepotíte příliš a máte kratší tréninky postačí Vám certifikace IPx1 (testováno proti kapkám vody po dobu 10 minut). 

vode-odolna-sluchatka-na-behani-s-ipx-7

I když si většina populace si vystačí s IPx1, vždy je jistější koupit co nejvíce vodě odolná sluchátka.